odivadle.sk

Mier chatrčiam! Vojnu palácom! 50 %

Mier chatrčiam! Vojnu palácom!
   Zdroj: Robert Tappert


75 [min.] Slovenské národné divadlo (činohra) Bratislavský kraj | Bratislava

Tagy: | dobro - zlo Modrý salón SND politika vojna

POSOL HESSENSKÉHO VIDIEKA

Dramatik, prozaik, publicista, revolučný demokrat, pozoruhodná osobnosť nemeckej literatúry, autor, ktorý predbehol svoju dobu, to je v skratke Georg Büchner (1813 – 1837). Tohto pozoruhodného autora však naplno objavilo až moderné divadlo. Odčítalo revolucionársky náboj jeho diel, progresívne myslenie, docenilo jeho bytostné zaujatie témou sociálnej spravodlivosti vo vleku historických procesov. Büchner zachytil iróniu i tragiku sveta v strohom, ale obraznom jazyku. A za veľmi krátky čas vytvoril zásadné diela. Mal iba dvadsaťjeden rokov, keď v roku 1834 založil ilegálnu revolučnú organizáciu Spoločnosť pre ľudské práva v Giessene a napísal pre ňu jeden z najrevolučnejších nemeckých textov vôbec. Mier chatrčiam! Vojnu palácom! (Posol hessenského vidieka) mu priniesol zatykač, prenasledovanie a útek. Text naozaj prekvapil. Žiadne veľké slová, také zdevalvované 40 rokov po Veľkej francúzskej revolúcii, iba konkrétne čísla, mená a príklady. A predsa strhujúca výpoveď, jasný radikalizmus a odhalenie celého mechanizmu moci, politiky a vlády. Pred Veľkou francúzskou revolúciou boli sociálne nožnice roztvorené.

Ďalšie informácie

Lístky: odkaz na externú stránku
Premiera: 12.10.2016 | nová budova SND, Modrý salón
Dátum derniery: 11.6.2018

Tvorcovia

Autor : Büchner Georg | Dramaturgia : Kičiňová Miriam | Kostýmy : Terenová Ema | Scéna : Terenová Ema | Réžia : Timková Ingrid |

Herci

Roth Robert |

Recenzie

50 slovak.theater | 3.10.2018
Ťažko si okrem Roberta Rotha predstaviť vhodnejšieho herca, ktorému by táto rola tak sadla. Hlavná postava je rozprávačom, punkáčom, ktorý odmieta rešpektovať všeobecne platné pravidlá spoločnosti. Celý čas publiku komorného Modrého salóna SND predkladá rozpočty verejných financií. Pomerne priamočiaro všetkým rozpráva ako si "sedkajú" a zatiaľ im niekto stojí na krku a zdiera ich. Po viac ako 175 rokoch od napísania textu tejto hry je jej odkaz stále rovnako aktuálny. Počas predstavenia si uvedomíme, že sme ovce žijúce v nejakom zabehnutom režime a nie sme ani trochu slobodní. Nie je citeľné vyvolávanie vzbury a nutnosti povstať proti tomu, či ísť štrajkovať a protestovať. Rečník nám predložil to čo si o tom našom systéme, v ktorom žijeme myslí. Neprezradil ako sa vie tomu vyhnúť on, ani čo treba robiť. Iba skonštatoval, že tak už je, sme v tom a utiecť z toho kruhu nedokážeme. Inscenácia má 45 minút, čo bola ideálna dĺžka na tento typ hry.

Plusy

téma

Mínusy


Pridať recenziu?