odivadle.sk

Masterpiece 85 %

Masterpiece
   Zdroj: Jakub Gulyás


60 [min.] SĽUK Bratislavský kraj | Bratislava

Tagy: | tanec zážitok

Sólová pohybovo-vizuálna inscenácia inšpirovaná vnútorným nepokojom, ktorý vedie človeka k objavovaniu. Izolácia, tvorivý proces, pochybnosti, neustále hodnotenie práce, spracovanie (ne)úspechu - kolobeh, v ktorom sa umelci pohybujú pri tvorbe nového diela. Byť umelcom či nebyť?

Ďalšie informácie

Lístky: odkaz na externú stránku
Premiera: 11.9.2020 |
Dátum derniery:

Tvorcovia

Hudba : Burlas Martin | Koncept : Daubnerová Sláva | Autor : Daubnerová Sláva | Réžia : Daubnerová Sláva | Scéna : Daubnerová Sláva | Choreografia : Petrovič Andrej |

Herci

Daubnerová Sláva |

Recenzie

85 slovak.theater | 24.10.2020
Masterpiece Slávy Daubnerovej je nevšedným projektom, ktorý nesie v sebe výrazne viac, ako len zážitok nadobudnutý počas jeho sledovania priamo v hľadisku. Táto inscenácia si viac ako ktorákoľvek iná vyžaduje vedomosť o jej koncepte, prípadne a ideálne znalosti tvorby a osobnosti výnimočnej herečky, režisérky, performerky ai. Slávy Daubnerovej. Pre diváka, ktorý sa s jej výstupmi už stretol, bude mať Masterpiece bude žiadaný rozmer a pochopenie. Aj preto môžeme považovať inscenáciu skôr určenú pre diváka zbehlého v pomeroch súčasnej slovenskej divadelnej tvorby.

Sólovú pohybovo-vizuálnu inscenáciu je možné rozdeliť do dvoch celkov. V úvodnom sa kombinujú súčasné pohybové prvky s experimentálnou hudbou Martina Burlasa a citáciami Mariny Abramović o tvorbe, živote, krehkosti umelca, o náročnosti jeho života a nutnej sebaobete. Performance sa môže miestami zdať nezrozumiteľná, možno až egocentrická a určená na porozumenie iba pre veľmi úzku hŕstku zasvätených intelektuálov. To sa láme v druhej časti, kedy v čiernom overale oblečená Sláva prehovorí. V divákovi sa mieša a dostáva zmyel kombinácia zážitku z reprezentatívnej hudobno-tanečnej šou spolu s pomyselným zastúpením autorky do postavy obnaženej ženy Slávy. Umelkyňa oceňovaná v prestížnych svetových divadelných domoch je odrazu partnerka, dcéra, bežná slovenka. Stáva sa z nej tá, ktorá má od detstva rada Madonnu aj keď to v Rádiu_FM nie je vhodné povedať. Tá, ktorá nemusí výlučne pozerať iba ČT Art a zároveň má aj samotný televízor, čo sa môže v komunite považovať za prehrešok. Postupne na scénu prináša svoje Dosky, rekvizity svojich úspešných inscenácií a dáva na posúdenie ich relevantnosť, pominuteľnosť, hodnotu, krehkosť, vynaloženú námahu. Talentovaná preformerka z prvotriedne zvládnutej prvej časti je zranitelnou bytosťou, ktorá pútavo hovorí o neistote tvorby umelca a o jeho skrytej realite, o kolobehu, v ktorom sa umelci pohybujú pri tvorbe diela. Sláva odovzdáva seba. Lúči sa na úrovni očakávanej veľkosti svojej osobnosti. Nie egocentricky, nie nasilu a pritom pre diváka s neobyčajným zážitkom z práve videného. Takto sa lúči výnimočný autor, lúči sa ľudsky a zároveň na neobyčajnej úrovni.

Plusy

Mínusy


Pridať recenziu?