odivadle.sk

Moral insanity 70 %

Moral insanity
   Zdroj: Prešovské národné divadlo


60 [min.] Prešovské národné divadlo Prešovský kraj | Prešov

Tagy: | cena DOSKY dobro - zlo hodnoty

Chcete vedieť kto je zodpovedný za to, že sa Vám nedarí? Hľadáte toho, kto môže za to čo sa tu deje? Príďte a niekoho si určite vyberiete.

Prešovské národné divadlo rozširuje svoj repertoár o autorskú hereckú monodrámu Petra Brajerčíka Moral insanity, ktorá na motívy románu Umberta Eca Pražský cintorín skúma konšpiračné teórie, antisemitské a rasistické predstavy vychádzajúce z nepriaznivej ekonomickej a spoločenskej situácie a ich odraz v médiách a politike.
Umberto Eco ako historik, filozof, estetik nám ponúka ako tvorcom priestor pracovať s rafinovaným výkladom dejín, na ktorom odhaľuje princípy politickej a účelovej hry a ponúka možnosti rozličných výkladov a interpretácií.
"Ak chcem nejakým spôsobom podať odhalenie komplotu, nemusím záujemcovi dodať nič originálne, naopak, treba mu ponúknuť len a najmä to, o čom sa už dávno dozvedel, alebo by sa mohol oveľa ľahšie dozvedieť inými cestami. Ľudia veria iba tomu, čo už vedia, a práve v tom spočíva krása Univerzálneho Formy Sprisahania. "
Hudba do inscenácie bola natočená v rámci synth jamu inšpirovaného konšpiračnými teóriami. Martin Husovský- Studiologic Sledge Black, Jany Pastirčák - Dave Smith Instruments Mopho x4, Moog Little Phatty a Stano Čorej - Akai Rhytm Wolf.

Inscenácia získala Dosky 2019 v kategóriách:

Najlepšia inscenácia sezóny
Najlepšia réžia - Júlia Rázusová za réžiu inscenácie
Najlepší mužský herecký výkon - Peter Brajerčík za herecký výkon
Najlepšia scénická hudba - Martin Husovský za hudbu k inscenácii
Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla - Peter Brajerčík a Júlia Rázusová za text k inscenácii

Ďalšie informácie

Lístky: odkaz na externú stránku
Premiera: 14.12.2018 | V priestoroch divadla VIOLA, Prešov
Dátum derniery:

Tvorcovia

Text : Brajerčík Peter | Hudba : Husovský Martin | Svetelný dizajn : Katuščák Lukáš | Produkcia : Pivovar Michal | Réžia : Rázusová Júlia | Scéna : Strauszová Diana |

Herci

Brajerčík Peter |

Recenzie

70 slovak.theater | 19.1.2020
Zaujímavá monodráma na motívy románu Umberta Eca Pražský cintorín, s textom Petra Brajerčíka a v réžii Júlie Rázusovej skúma predstavy, teórie, konšpirácie, hoaxy, všeobecne platné "fakty" zo života Slovákov doprevádzané aj niekoľkými zosobneniami (nerušiacimi) na našich politikov. Všetko nenásilne a s konkrétnym zásahom diváka. Autorstvo Petra Brajerčíka a komfortnosť jeho samého v tejto postave je evidentné. Moral insanity je o tom čo prinieslo a prináša nepriaznivá ekonomická, spoločenská, politická situácia.O nastavení sa a zodpovednosti. Inscenáciu pekne dopĺňa hravá scéna a audio produkcia.

Plusy

Mínusy


Pridať recenziu?