odivadle.sk

Leni 75 %

Leni
   Zdroj: Andrej Balco


90 [min.] Slovenské národné divadlo (činohra) Bratislavský kraj | Bratislava

Tagy: | cena DOSKY Druhá svetová vojna

Slovenská hra o kontroverznej režisérke Tretej ríše Leni Riefenstahlovej, ale aj o zodpovednosti umelca za svoje dielo.

Prvý raz v Modrom salóne v rámci línie Tvoríme vznikla inscenácia, ktorej text je písaný priamo pre konkrétneho herca. Zdena Studenková ako Leni Riefenstahl v slovenskej premiére.

Pôvodná slovenská hra Leni autorskej dvojice Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka je o fiktívnom stretnutí dvoch skutočných ľudí. Legendárneho moderátora Johnnyho Carsona, ktorého „The Tonight Show Starring Johnny Carson“ patrila tridsať rokov k najsledovanejším talkshow Ameriky, a kontroverznej Leni Riefenstahl, „dvornej režisérky“ Adolfa Hitlera. Je rok 1974, Johnny je na vrchole kariéry a Leni v Amerike predstavuje svoj prvý dokončený projekt od porážky Nemecka – knihu fotografií z Afriky – Last of Nubu. Johnny však vie, čo jeho divákov zaujíma viac ako umenie. Lenina minulosť sa stáva hlavnou témou, ktorú neprekryje ani jej rodiaci sa vzťah s asistentom Horstom, mladším o štyridsať rokov. Johnny odhaľuje Lenine osobné postoje k fašizmu a holokaustu. Chce zistiť, akú veľkú cíti vinu. Hustnúcu atmosféru talkshow ešte viac vyhrotí nemecká diváčka Bertha. Jej neplánovaný vstup do nakrúcania len otvorí ďalšie otázky. Aká je zodpovednosť umelca za jeho dielo? Aká je hranica medzi posluhovaním ideológii, aktívnou spoluúčasťou na budovaní režimu a umeleckou tvorbou? Je možné prevziať zodpovednosť za dobu, v ktorej tvoríme? Johnny Carson sa chce dozvedieť čo najviac a nebojí sa dotknúť aj tých najosobnejších tém. Netypický životopisný príbeh jednej z najlepších filmárok sveta, ktorá zažiarila vďaka filmom na objednávku Tretej ríše.

Ďalšie informácie

Lístky: odkaz na externú stránku
Premiera: 13.12.2013 | Modrý salón SND
Dátum derniery:

Tvorcovia

Hudba : Hasák Martin | Dramatizácia : Kičiňová Miriam | Scéna : Lošonský Michal | Dramaturgia : Olekšák Roman | Autor : Olekšák Roman | Scéna : Ptačin Ján | Autor : Schulczová Valeria | Réžia : Schulczová Valeria | Scéna : Zachar Ondrej |

Herci

Studenková Zdena Leni Riefenstahl | Paulovič Ľubomír Johnny Carson | Kráľovičová Mária Bertha | Brajerčík Peter Horst Kettner |

Recenzie

75 slovak.theater | 25.3.2020
Leni je názov pôvodnej slovenskej hry Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka uvedenej v Modrom salóne Činohry SND ešte v decembri 2013. Nie veľa inscenácií vydrží v repertoári divadla toľko sezón. Dĺžku môže ovplyvňovať záujem divákov alebo naopak záujem divadla ponúkať isté hodnoty a to ideálne za nenáročných scénicko - technických podmienok. Takou Leni určite je. Napriek jednoduchej scéne, ktorá sa iba raz premietnutím fotografie umne zmení na iné prostredie je rovnaká. Inscenácia je aj tak dynamická a to hlavne vďaka svetlu, textu a herectvu. Autori reálnych divákov stavajú do úlohy publika najsledovanejšej americkej talkshow moderátora Johnnyho Carsona (Ľubomíra Pavloviča), ktorý dokáže túto atmosféru veľmi dôveryhodne nastaviť. Pomáhajú tomu aj živé prenosy kamier na obrazovkách umiestnených po bokoch javiska, prítomnosť kameramanov a aj zvukové vstupy režiséra. Zdena Studenková v úlohe Leni Riefenstahl prichádza iba kvôli honoraru, ktorým jej má pomôcť financovať nový projekt. Je si vedomá, že moderátor neopomenie jej minulosť. Napriek blízkemu kontaktu s režimom a dokonca aj samotným Hitlerom, je konfrontačne zdatná a dokáže obhájiť svoje skutky. Do konfliktného interview vstupuje aj obhajca Leni, jej o štyridsať rokov mladší partner (Peter Brajerčík) a hlavne Mníchovská turistka Betrha (Mária Kráľovičová). Jej zapojenie sa do hry z publika je symbolické. Názor a obdiv, ktoré prechováva k Leni môžu byť ľudom blízke. Reprezentuje bežnú nemku, ktorej vojna ublížila a zobrala synov. Aká je zodpovednosť umelca za jeho dielo? Aká je zodpovednosť každého človeka za jeho rozhodnutia? Kde sa začína hranica účasti na zvrátenej ideológii? Je to aj tiché sympatizovanie, tvorba umelca? Prípadne ovplyvňovanie verejnej mienky cez dosah najvlyvnejšej Americkej talkshow? Leni Činohy SND je zaujímavou inscenáciou slovenských autorov nechavajúcou diváka polemizovať v na oko uvoľnenej atmosfére natáčania nočnej talkshow.

Plusy

Mínusy


Pridať recenziu?