odivadle.sk

Víťazi Dosky 2019

Víťazi Dosky 2019
   Zdroj: Ctibor Bachratý


Tagy: | Ocenenia

Bratislava, 10. novembra 2019 – Asociácia súčasného divadla vyhlásila počas slávnostného ceremoniálu, prvýkrát na doskách Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava, víťazov DOSKY 2019, ktoré vstúpili už do 24. ročníka. Nominácie a víťazov určila odborná divadelná obec – kritici, teoretici a publicisti, ktorých bolo tento rok 46.

Víťazi ceny DOSKY 2019

Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla


Peter Brajerčík a Júlia Rázusová za text k inscenácii Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov



Mária Danadová a Monika Kováčová za koncept a réžiu inscenácie Neviditeľní, Bratislavské bábkové divadlo, Bratislava

Dramaturgia, réžia, kolektívny herecký výkon v inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla



Zuna Vesan Kozánková, Martina Hajdyla Lacová a Lívia Méndez Marín Balážová za choreografiu inscenácie 3x20 Ženy, Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica



Michal Gulánza tanečný výkon v postave 12-ročného Chaplina v inscenácii Daniel de Andrade, Carl Davis: Tulák Chaplin, Balet Slovenského národného divadla, Bratislava

Jozef Vlk za réžiu inscenácie Jób, Debris Company, Bratislava

Mimoriadny počin v oblasti operného divadla



Zi-Zhao Guo za postavu Otella v inscenácii opery Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica


Vinicius Kattah za hudobné naštudovanie opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Titusz Tóbisz za postavu Otella v inscenácii opery Giuseppe Verdi: Otello, Štátne divadlo Košice

Najlepšia scénická hudba sezóny


Martin Husovský za hudbu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov



Ivana Mer & Cristian Estrella za hudbu k inscenácii Michal Ditte, Iveta Ditte Jurčová: Pastierska symfónia, Divadlo Pôtoň, Bátovce

G-Bod a Danosť za hudbu k inscenácii hry Gesine Schmidt a Andres Veiel: Kopanec, Divadlo Jána Palárika v Trnave

Najlepší kostým sezóny


Katarína Holková za kostýmy v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, Činohra Slovenského národného divadla



Diana Strauszová za kostýmy v inscenácii hry Jána Palárika: Drotár, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Boris Hanečka za kostýmy v inscenácii Gioachino Rossini: Otello, Štátna opera Banská Bystrica

Najlepšia scénografia sezóny


Michal Lošonský za scénografiu v inscenácii Joseph Heller: Hlava XXII, Divadlo Andreja Bagara v Nitre



Júlia Rázusová v spolupráci s Dianou Strauszovou za scénografiu k inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov

Justyna Łagowska za scénografiu v inscenácii hry Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla

Najlepší mužský herecký výkon sezóny


Peter Brajerčík za herecký výkon v inscenácii Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne na motívy románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo, Prešov



Tomáš Grega za postavu Karola Duchoňa v inscenácii hry Jiří Havelku, Róberta Mankoveckého a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo, Martin

Daniel Fischer za postavu Dionýza v inscenácii hry Euripides: Bakchantky, réžia: Rastislav Ballek, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Najlepší ženský herecký výkon sezóny


Tatiana Poláková za postavu Márie Stuartovej v inscenácii hry Fridrich Schiller: Maria Stuartová, Štátne divadlo Košice



Zuzana Konečná za postavu Anny v inscenácii hry Thomas Vinterberg, Mogens Rukov: Komúna, Divadlo Astorka Korzo´90, Bratislava

Barbora Andrešičová za postavu Alexa Chandlera v inscenácii dramatizácie románu Anthony Burgess: Mechanický pomaranč, Divadlo Andreja Bagara v Nitre

Najlepšia réžia sezóny


Júlia Rázusová za réžiu inscenácie Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity voľne podľa románu Umberta Eca, Prešovské národné divadlo, Prešov



Jiří Havelka za réžiu inscenácie Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, Slovenské komorné divadllo Martin

Jan Klata za réžiu inscenácie hry Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Najlepšia inscenácia sezóny


Peter Brajerčík a Júlia Rázusová: Moral Insanity, voľne podľa románu Umberta Eca, réžia: Júlia Rázusová, Prešovské národné divadlo, Prešov



Friechrich Dürrenmatt: Fyzici, réžia: Jan Klata, Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava

Jiří Havelka, Róbert Mankovecký a kol.: Zem pamätá, réžia: Jiří Havelka, Slovenské komorné divadlo Martin