odivadle.sk

Poznáme víťazov cien DOSKY za rok 2018

Poznáme víťazov cien DOSKY za rok 2018
   Zdroj: Ctibor Bachratý


Tagy: | Ocenenia

Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a vo všetkých žánroch. Anketu DOSKY vyhlasuje Asociácia súčasného divadla od roku 1996. V tomto roku sa 23. ročník slávnostného ceremoniálu konal 7. októbra a prvýkrát v historickej budové SND.

Víťazi Ceny DOSKY 2018

Divadlo sezóny 2018 - Cena Slovenskej sporiteľne pre Divadlo sezóny
Divadlo Kontra Spišská Nová Ves

Mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla

Monika Potokárová za spevácky výkon v inscenácii Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla

Adrian Szelle za tanečný výkon v postave Alexeja v inscenácii baletu Borisa Eifmana Za hranicami hriechu / Bratia Karamazovovci, Balet Slovenského národného divadla Bratislava

Mimoriadny počin v oblasti operného divadla

Jolana Fogašová za spevácky výkon v postave Florie Toscy v opere Giacoma Pucciniho Tosca, Opera Slovenského národného divadla Bratislava.

Najlepšia scénická hudba sezóny

Katarzia a Pjoni za hudbu v inscenácií Sofoklovej hry Antigona, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Najlepší kostým sezóny

Marija Havran za kostýmy v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Najlepšia scénografia sezóny

Juraj Kuchárek za scénu v inscenácii adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Najlepší mužský herecký výkon sezóny

Martin Huba za postavu Matthiasa Clausena v inscenácii hry Gerharta Hauptmanna Pred západom slnka, Činohra Slovenského národného divadla Bratislava.

Najlepší ženský herecký výkon

Barbora Andrešičová za postavu Emmy v inscenácii hry Duncana Macmillana Ľudia, miesta a veci, Divadlo Andreja Bagara v Nitre.

Najlepšia réžia sezóny

Júlia Rázusová za réžiu inscenácie hry Joëla Pommerata Znovuzjednotenie Kóreí, Štátne divadlo Košice.

Najlepšia inscenácia sezóny

Inscenácia Americký cisár podľa knihy Martina Pollacka v réžii Ivety Ditte Jurčovej, Štúdio 12 Bratislava a Divadlo Pôtoň Bátovce.Cenu Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov za mimoriadny prínos v oblasti divadla získal pofesor Vladimír Štefko. Divadelný historik, pedagóg a publicista. Bývalý hovorca prezidenta Michala Kováča. Jeden z najvýraznejších predstaviteľov divadelnej kritiky, ktorá formovala slovenské profesionálne, ale aj ochotnícke divadlo od 60-tych rokov až po dnešok. Vynikajúci analytik, fenomenálny štylista. Autor viacerých kľúčových publikácií o Slovenskom divadle.