odivadle.sk

Spolu to dokážeme - tipy

Spolu to dokážeme - tipy
   Zdroj: slovak.theater


Tagy: | Ostatné novinky

Živé prenosy divadelných predstavení, sprístupňovanie videozáznamov, čítania, koncerty, až po návody ako si ušiť rúško a mať domáci tréning. Mnohé kultúrne inštitúcie prejavili veľkú súdržnosť a záujem o vypĺňanie programu divákov počas karantény, ktorá vie byť ubíjajúca.

#spolutozvladneme a my vám ponúkame prehľad týchto aktivít:


Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravilo pre svojich divákov projekt Divadelné pondelky s komédiami DABu. Nasledujúcich týždňoch bude divadlo na svojom youtube kanáli každý pondelok sprístupňovať obľúbené komédie zo svojho videoarchívu (v pondelok 23. marca situačná komédia Z rúčky do rúčky. Ďalší týždeň 30. marca komédia austrálskej autorky Joanny Murray-Smithovej - Druh: Žena). Čítajte viac. V archíve už nájdete aj rozprávky čítané hercami divadla. Nech sa páči, tu sú Kozliatka a vlk, O škaredom káčatku a čítanie Evy Pavlíkovej z knihy Dcérka a mať a mnohé ďalšie dostupné v archíve.

Herečka Zuzana Fialová bude čítať počas live prenosu na jej Instagrame Pipi Dlhú Pančuchu. Buďte online každý večer o 19.30 hod.

Slovenské národné divadlo spája svoje sily naprieč všetkými súbormi. V rámci projektu SND DOMA sa môžete tešiť na ranné rozcvičky s Baletom SND, podcasty SND, program k popoludňajšej káve s Činohrou SND, edukačné videá zložené z diskusií a záznamov niektorých inscenácií (Maturita s Činohrou SND), krátke koncerty hudobníkov a spevákov, či čítanie pre deti. Sledujte YouTube kanál alebo stránku 100.snd.sk.

- videozáznam inscenácie Sissi (úteky Alžbety Rakúskej)
- videozáznam inscenácie Prorok Štúr a jeho tiene
- videozáznam inscenácie Leni
- videozáznam inscenácie Labyrinty a raje Jána Amosa
- videozáznam inscenácie Strach - videozáznam inscenácie Nevesta hôľ

- videozáznam inscenácie Nevesta hôľ Divadlo Jána Palárika v Trnave hrá online. Aj keď ich nemôžu vidieť naživo, pripravili pre svojich divákov dramaturgicky plnohodnotný program - od inscenácií, cez rôzne čítania až po hudobnú produkciu svojej divadelnej kapely a online divadelnú dielňu výtvarníkov. Začínajú Zlatým fondom divadla, inscenáciou Mariusa von Mayenburga Plastický obraz v režii Juraja Bielika. Viac na ich YouTube profile.

Divadlo Pôtoň otvára svoje archívy. V playliste svojich videí na fanpage divadla môžete vidieť Ochladzuje sa (2000), Ubu (2002) a Miracles (2017), Psota (2012). Každé pozretie môžete podporiť symbolickou vstupenkou.

Slovenské komorné divadlo pozýva na pár výletov divadelným strojom času. Prvým sú Úklady a láska, nasleduje EUROPEANA režírovaná Jánom Luteránom, ktorý pre divadlo pripravuje - momentálne pozastavenú - inscenáciu Spaľovač mŕtvol. Do tretice Ostrovského LES v prvej časti a druhej časti video záznamu. Pre viac informácií sledujte facebookový profil divadla

Dezorzovo Lútkové Divadlo od 5. apríla na Jednotke štartuju HLAVULE! - nový bábkový seriál o múdrych a šikovných hlavičkách z našej histórie.

Bratislavské Divadlo DPM zverejnilo inscenáciu September2015. Viac informácií hľadajte na Facebooku, prípadne na novom YouTube profile alebo Instagrame, kde sú herci aktívni a často aj s live streamom.

Ochotnícke divadlo NA SKOK číta na svojom instagramovom profile Rozprávky na dobrú noc. Nalaďte sa o 20.00 hod.

Divadlo Lab zverejňuje záznamy z talk show Umelci Tálie, prvý s Emilom Horváthom si už môžete pozrieť tu. Ďalšie budú pribúdať. Herci pripravujú aj čítania pre maturantov a program pre deti.

Ak ešte nie ste predplatiteľom časopisu kød - konkrétne o divadle, treba to rýchlo zmeniť. Čakanie na doručenie tlačenej verzie môžete skracovať aj článkami publikovanými online.

Štátne divadlo Košice prichádza s vlastnou kampaňou UMENÍM SKROTIŤ NUDU. Rozprávky načítané hercami činohry, hudobné a iné príspevky členov opery a baletu – úsmevné aj povzbudzujúce – budú spríjemňovať chvíle počas nútených divadelných prázdnin na kanáloch Štátneho divadla Košice na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Youtube.

Aj Prešovské národné divadlo je pre svojich divákov online. Môžete si pozrieť záznam z inscenácie hry Michaely Zakuťanskej Good place to die, v réžii Júlie Rázusovej. Tiež inscenáciu Kindervajco. Odporúčame sledovať ich Facebook.

Bratislavské bábkové divadlo vytvorilo Rozprávky spod rúška. Vysielať sa budú na ich facebookovej stránke, každý deň o 18:00. Rozprávky spod rúška: cyklus čítania a improvizovaného bábkového divadla.

Oplatí sa sledovať instagram. bábkového herca Petera Gärtnera. Jeho polhodinové online predstavenie sa začínajú o 19.00 hod. a zabavia sa nielen deti, ale aj ich rodičia.

Na obmedzenia spojené s mimoriadnou situáciou zareagovalo aj Bábkové divadlo v Košiciach. Každý večer o 19.00 hod. od pondelka 23. marca má na svojej FB stránke live stream z obývačky jedného člena umeleckého súboru, ktorý bude čítať svoje obľúbené rozprávky spolu s bábkou všetkým deťom.

Započúvajte sa do Rozprávok v podaní Roberta Rotha. Vychádzať budú online ako špeciálne večerné vydanie podcastu Denníka SME Dobré ráno na tomto linku. Robert Roth číta vybrané kúsky od svojich obľúbených autorov aj na svojom Soundcloud účte.

Najnovším prírastkom na YouTube Divadla Jonáša Záborského v Prešove sú inscenácie režiséra a scénografa Mareka Zákosteleckého Budulínček a Tajomný hrad v Karpatoch. Ďalšie inscenácie nájdete na ich YouTube.

Pomôžme kultúre a podajme jej “záchranné koleso”, aby mohla preklenúť toto ťažké obdobie. Možností je niekoľko. Tou najjednoduchšou je – skúsiť zvážiť, že si za zrušené predstavenie nebudeme nárokovať na vrátenie vstupného. Všetkým to veľmi pomôže.

Viete o ďalších zaujímavých aktivitách? Napíšte nám. Zoznam radi doplníme.