odivadle.sk

Divadelný festival na Orave

Divadelný festival na Orave
   Zdroj: slanicafestival.sk


Tagy: | Festivaly

Divadelné hry, výstavy, prednášky a filmové projekcie budú súčasťou nového divadelného festivalu v hornooravskom regióne. Počas druhého septembrového týždňa ho bude hostiť ostrov na Oravskej priehrade.

Cieľom festivalu Slanický ostrov divadla je vzdelávať a komunikovať dôležité kultúrno-spoločenské a etické témy. Počas 9. až 13. septembra ponúkne na Slanickom ostrove umenia a iných miestach v Námestove okrem divadelných hier aj pestrý sprievodný program. Témou prvého ročníka je holokaust a 75. výročie konca druhej svetovej vojny. Organizátori tým chcú upozorniť aj na minuloročný útok vandalov na židovskom cintoríne v Námestove. „Radi by sme účastníkom festivalu sprostredkovali informácie o spoločenských témach atraktívnou umeleckou formou,“ hovorí organizátor festivalu Peter Balcerčík.

Vôbec po prvýkrát bude ostrov uprostred Oravskej priehrady slúžiť ako divadelný priestor. Privilégium historickej premiéry dostáva inscenácia Tiso bratislavského Divadla Aréna v réžii Rastislava Balleka.

„Hru Tiso sme obnovili po 12 rokoch. Hlavnú úlohu po zosnulom Mariánovi Labudovi prebral jeho syn Marián Labuda mladší. V divadle je dôležitý obsah, forma, ale aj priestor. Teším sa na zasadenie inscenácie do interiéru magického kostola na Slanickom ostrove,“ povedal riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura.

Festival realizuje občianske združenie Kult.1629, ktoré za 10 rokov svojej existencie nazbieralo množstvo skúseností s organizovaním kultúrnych podujatí. V roku 2020 prichádza po prvýkrát s konceptom uceleného divadelného festivalu, ktorý prináša do regiónu hornej Oravy rôzne formy umenia s cieľom podporovať rozmanité kultúry, empatiu, emocionálne a morálne hodnoty. Okrem divadelnej hry budú môcť účastníci zažiť výstavy, prednášky a filmové projekcie. Väčšia časť programu je bezplatná a koncipovaná tak, aby oslovila širokú verejnosť. Program festivalu je zverejnený na stránke slanicafestival.sk.