odivadle.sk

Premiéra inscenácie MILADA v SND

Premiéra inscenácie MILADA v SND
   Zdroj: Braňo Konečný


Tagy: | SND

Činohra SND rešpektujúc všetky nariadenia súvisiace s pandemickými opatreniami, nerezignujeme na tvorbu a priaznivcov pozýva na premiéru.

V Modrom salóne v novej budove SND uvedie v nedeľu 4. októbra 2020 o 19.30 hod. autorskú dokudrámu Matúša Bachynca pod názvom Milada o morálnej veľkosti, nepoddajnosti, o svedomí človeka i o príbehu matky a manželky so statočným srdcom – Milade Horákovej.

Je to výrazný, myšlienkovo podnetný príbeh ženy milujúcej slobodu, ktorá v 50. rokoch minulého storočia bojovala s komunistickou krutovládou. Tá ju v zmanipulovanom justičnom procese odsúdila na trest smrti spolu s ďalšími osobnosťami demokratickej opozície. Miladu Horákovú popravili 27. júna 1950. Pri príležitosti 70. výročia tragického rozsudku je táto spomienka na Miladu Horákovú príbehom o žene, ktorá prešla oboma skúškami správnosti 20. storočia – väznili ju nacisti i komunisti. Počas príjemnej rodinnej večere sa odhaľuje dráma ženy, ktorá sa postavila na odpor obom totalitným režimom. Odkrývajú sa nielen jej politické a etické postoje, ale aj rodinné a priateľské vzťahy. Z vonkajšieho sveta však do pohody rodinného salóna čoraz viac preniká drastická realita. Koniec je blízko. Popravisko pripravené.

Tvorcami inscenácie sú režisér Matúš Bachynec, dramaturgovia Alexandra Rychtarčíková a Daniel Majling, autorka scény Barbora Šajgalíková, kostýmový výtvarník Ján Husár, autorka hudby Andrea Bučková a svetelného dizajnu Ján Ptáčin, producentkou projektu je Marta Šuleková.
Hlavnú predstaviteľku stvárňuje Vladena Škorvagová. Ďalej účinkujú Petra Dubayová, Vladimír Obšil, Andrea Bučková, Cyril Žolnír a Anna Maľová.

Inscenácia vznikla v spolupráci SND a KADU - Kabinet audiovizuálnych divadelných umení, o.z. Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi inscenácie sú nasledujúce advokátske kancelárie: SOUKENÍK-ŠTRPKA, s.r.o, Gallo, s.r.o., BADUCCI Legal, s.r.o., Karkó, s.r.o, Nadácia slovenskej advokácie.


zdroj: SND