odivadle.sk

Divadelná Nitra 2018 - 13 inscenácii z 8 krajín počas 6 festivalových dní a viac ako 50 podujatí v sprievodnom programe

Divadelná Nitra 2018 - 13 inscenácii z 8 krajín počas 6 festivalových dní a viac ako 50 podujatí v sprievodnom programe
   Zdroj: Ctibor Bachratý


Tagy: | Festivaly

Už po 27. raz ponúkne Divadelná Nitra výber z toho najzaujímavejšieho, čo sa urodilo v európskom a slovenskom divadle. Do aktuálneho ročníka, ktorý sa bude konať od 28. septembra do 3. októbra, vstupuje festival s témou RE. Tá ako červená niť prepája vybrané scénické diela, ale aj rôznorodý sprievodný program. Ponúkne pohľad späť i nový začiatok.

Aj tento rok si Divadelná Nitra udrží status festivalu, ktorý sa nebojí prekonávať hranice, hľadá nové mená a upozorňuje na nové tendencie. Diváci si budú môcť vybrať z bohatej ponuky žánrov a druhov scénického umenia, niektorí tvorcovia budú na Slovensku predstavení po prvý raz vôbec. Návštevník festivalu môže zažiť počas šiestich dní klasickú činohru, divadlo-prednášku, fyzické divadlo aj tanec, bábkové divadlo i nový cirkus, performanciu pre jedného diváka či predstavenie bez jediného herca. Progres v divadelnom umení predstavujú produkcie, v ktorých médiá a videoart neslúžia len ako súčasť scénografie, ale aj ako dejotvorný a interaktívny prvok. Iné inscenácie zas prekračujú dimenzie javiska a sú obecenstvu doslova na dotyk.

Slávnostné otvorenie festivalu bude patriť jednému z najvýznamnejších poľských súborov – TR Warszawa, ktorý uvedie veľkolepú inscenáciu Môj Boj. Režisér Michał Borczuch pripravil dielo, ktoré vypovedá o tendencii sebaprezentácie a s ňou úzko súvisiacej straty súkromia, aká sprevádza život jednotlivcov na sociálnych sieťach. Adaptácia knižnej predlohy – šiestich zväzkov a takmer 3 600 knižných strán – od nórskeho spisovateľa Karla Ove Knausgårda patrí v Poľsku k najoceňovanejším aj najdiskutovanejším dielam sezóny.

Po prvý raz sa na Slovensku predstaví konceptuálny tvorca Rabih Mroué z Libanonu, a to hneď dvomi dielami nastoľujúcimi aktuálne otázky etiky a morálky dnešnej spoločnosti. Inscenovaná prednáška Piesok v očiach stavia proti sebe vraždenie zo strany hnutia ISIS a tichú toleranciu zabíjania teroristov s pomocou dronov. Performancia 33 otáčok za minútu a pár sekúnd bez jediného herca na scéne skúma digitálnu stopu libanonského aktivistu po smrti pomocou optiky sociálnych médií a komunikačných nástrojov.

Energiu temnej noci prinesie na Divadelnú Nitru inscenácia Noc z Portugalska. Tanečno-divadelná performancia s dynamickou hudbou Dja André Piresa ukazuje troch outsiderov, ktorí sa schádzajú, aby rozohrali fyzicky náročný a vyčerpávajúci boj o lepšie miesto vo svete. Číre politické divadlo bez pátosu a s poriadnou dávkou irónie a satiry prinesú Kristóf Kelemen & Bence György Pálinkás z Maďarska. Ich inscenácia Maďarský Agát parodizuje súčasnú maďarskú politickú scénu. Netradičná bábková inscenácia Čechy ležia pri mori unesie divákov pod morskú hladinu. Divadelná sála sa ponorí do zvláštneho šera, javisko stratí jasné hranice a do celého priestoru sa z neho rozleje poézia. Intímna performancia Tak ďaleko, ako ma povedú končeky prstov zoberie vždy iba jedného diváka prostredníctvom dotykov, hudby a príbehu na cestu súcitu so sýrskym utečencom. Kultový Cirk La Putyka predvedie pod názvom Batacchio nový cirkus plný gymnastiky a vzrušujúcej akrobacie, groteskných výstupov i kabaretných hudobných čísel. Nebudú chýbať ani magické triky!

Na Divadelnej Nitre už tradične nebude chýbať ani domáca scéna, ktorú v kurátorskom výbere prinášajú štyri členky združenia MLOKi – mladí o kultúre inak, divadelné kritičky Zuzana Andrejcová Ferusová, Katarína Cvečková, Lucia Lejková a Martina Mašlárová. Do programu zaradili inscenácie Znovuzjednotenie Kóreí zo Štátneho divadla Košice o boji medzi mužom a ženou v 26 mikropríbehoch, Stalker Teatra Tatra, ktorý sa dotýka hraníc existencie v scifi príbehu tajuplnej „zóny“, koprodukčný projekt Štúdia 12 a Divadla Pôtoň Americký cisár, kde sa vraciame do čias vysťahovalectva v 19. storočí, a vizuálno-pohybové dielo Debris Company WOW!, ktoré sa znepokojuje nad osudom civilizácie. Že ide o šťastný výber, o tom svedčia aj nominácie na divadelné ocenenia sezóny DOSKY 2018. Zo spomenutých inscenácií sa v programe Divadelnej Nitry ocitlo až 8 nominácií. Domáce Divadlo Andreja Bagara predstaví inscenáciu Ľudia miesta a veci. Skvelé herecké výkony, veľkolepé scénografické riešenie a tragický rozmer okorenený humorom odkrývajú dilemy súčasného človeka.

Na tematickú niť RE sa postupne napojili aj sprievodné podujatia. Spolu je ich viac ako 50.