odivadle.sk

Akadémia divadelných tvorcov udelila Cenu za divadelnú sezónu 2018/2019

Akadémia divadelných tvorcov udelila Cenu za divadelnú sezónu 2018/2019
   Zdroj: Aňa Struharova


Tagy: | Ocenenia

Cena Akadémie za divadelnú inscenáciu sezóny 2018/2019 bola udelená dielu Ruske denníky z Činohry SND v réžii Romana Poláka ZA ETICKY SILNÚ VÝPOVEĎ POSTAVENÚ NA VÝNIMOČNE PRESVEDČIVÝCH HERECKÝCH VÝKONOCH.

Porota ocenila autentickosť diela v jeho inscenačnej komplexnosti, vynikajúce autorsko-dramaturgické, režijné a herecké stvárnenie, ktoré zdôrazňuje morálny apel a upozorňuje na krehkosť demokracie.

Akadémia odovzdala svoju historicky prvú Cenu v piatok 13.decembra 2019 počas slávnostného galavečera v Modrom salóne Slovenského národného divadla. Protagonistami večera boli tvorcovia 14 nominovaných inscenácií, ktorí v moderovanej diskusii vyjadrili svoje postoje k témam ako je étos, hodnotový rebríček tvorcu a jeho obraz v jeho diele. Diskutovali aj o škále produkčných modelov v rámci profesionálnej divadelnej tvorby na Slovensku, od komunitných cez nezávislé až k zriaďovaným divadlám.

Prvý ročník projektu Ceny Akadémie nesporne dokázal, že divadelná obec na Slovensku má záujem viesť diskusiu o smerovaní a problémových uzlových bodoch nášho divadelného života. Verí, že bude konštruktívna, a zároveň dáva týmto výstupom signál, že jej záleží aj na komunikácii so širšou kultúrnou verejnosťou.

Záznam diskusie si môžete vypočuť na tomto linku
Foto/Zdroj: Akadémia divadelných tvorcov/facebook