odivadle.sk

100 rokov SND

100 rokov SND
   Zdroj: slovak.theater


Tagy: | 100 rokov SND Rok slovenského divadla 2020 SND

Slovenské národné divadlo oslavuje storočnicu.

Vznikom SND sa 1. marca 1920 začali písať aj dejiny profesionálneho divadelníctva na Slovensku. V tomto roku si 22. augusta pripomenieme zároveň aj 190. výročie uvedenia prvého ochotníckeho predstavenia na našom území (1830, Liptovský Mikuláš, veselohra Jána Chalupku Kocúrkovo).

V súvislosti s týmito dvomi významnými výročiami vláda Slovenskej republiky na podnet Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a jeho rezortných inštitúcií Divadelného ústavu, Slovenského národného divadla a Národného osvetového centra vyhlásila rok 2020 za Rok slovenského divadla. Pri tejto príležitosti sa počas roka koná viacero podujatí. Ďalšie informácie sú k dispozícii v tomto článku.

Aktivity:

… tak sme my…

Galavečer s názvom … tak sme my… uvedie SND na obrazovkách RTVS v nedeľu 1. marca od 21:30 hod v réžii riaditeľa Baletu SND Jozefa Dolinského ml. Tvorivý tím tvoria: Milan Ferenčík (scéna), Dávid Janošek (kostýmy), Miriam Kičiňová a Marek Mokoš (dramaturgia) a Kristína Borbélyová (choreografia).
Pre viac informácií kliknite na tento link

Maryša - hosťovanie Národného divadla Praha

V pondelok 2. marca pokračujú oslavy hosťovaním pražského Národného divadla, ktoré uvedie inscenáciu Maryša v réžii Jana Mikuláška. Tento titul uviedla Jeřábkova divadelná spoločnosť aj pred 100 rokmi 2. marca 1920.

Viac informácií

100 rokov SND

Zdroj: Martin Špelda

Storočnica Slovenského národného divadla - TV seriál

RTVS pripravuje k storočnici seriál Storočnica Slovenského národného divadla zachytávajúci históriu SND od jeho vzniku až po súčasnosť. Desať dielny televízny dokumentárny seriál o histórii SND zaradí RTVS do vysielania na Dvojke od septembra 2020 vždy v nedeľu v hlavnom vysielacom čase. Viac na tomto linku.

100 rokov SND - knižná publikácia

SND v spolupráci s vydavateľstvom SLOVART vydá knižnú publikáciu, ktorej cieľom je predstaviť sto rokov našej prvej profesionálnej scény prostredníctvom rekonštrukcií významných činoherných, operných, operetných a baletných inscenácií v počte sto – ako symbol tohto výročia. Budú charakterizovať tie umelecké výsledky, ktoré znamenali kvalitatívny posun tvorby divadla, predstavovali vrchol vývinu konkrétneho tvorcu, rozvoj divadelného umenia a zároveň znamenali nielen spoločenskú udalosť, ale odzrkadľovali aj spoločensko-politické kontexty doby svojho vzniku. Práca podobného charakteru zatiaľ na Slovensku neexistuje.

Vizuály k premiéram 100. sezóny

SND vstúpilo do storočnice po prvýkrát predstavením všetkých premiérových vizuálov v úvode sezóny. Viac na tomto linku.

100 rokov SND

Jubilejné memorabílie

Významné výročie erbovej divadelnej inštitúcie pripomenú aj pamätná minca a známka. Víťazným návrhom v súťaži na striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 €, ktorú vyhlásila Národná banka Slovenska, sa stal návrh výtvarníka Petra Valacha. Pamätnú mincu razí Mincovňa Kremnica. Vizuál a podobnejšie informácie o pamätnej minci a známke.

Spomienkové predmety

SND pripravilo množstvo spomienkových predmetov (pohľadnice, tašky, odznaky, magnetky,limitovanú edíciu tenisiek, ai.). Tie sú dostupné v pokladnici divadla

Podpora mladých talentov

SND spúšťa charitatívny projekt v spolupráci s neziskovou organizáciou Divé maky zameraný na podporu mladých hudobných, tanečných, ale i hereckých talentov.

Umenie umeniu

Je projekt, do ktorého sa zapojili všetky zložky divadla. Dvanástim rekvizitám z inscenácií SND vložia umelci nový život. Predmety budú následne vydražené a finančný výťažok poputuje na podporu talentovaných detí. Do projektu sa zapojili umelci SND, napríklad Jozef Dolinský, Jolana Fogašová, Dominika Kavaschová, Ján Koleník, Richard Autner, Ľudovít Ludha, Pavol Remenár, Andrea Vizvári a ďalší. Aukciu plánuje SND realizovať v mesiacoch apríl – máj 2020. >

Videokampaň - 100.snd.sk

Od začiatku februára je k dispozícií webová stránka www.100.snd.sk a videokampaň pod názvom Divadlo sa robí srdcom so sériou videospotov, autentických výpovedí zamestnancov SND rôznych profesií, ktorí sú s divadlom spätí celý život. Inšpiráciou sa stali zamestnanci, z ktorých mnohí v SND pracujú desiatky rokov a sú hrdí na to, že sú súčasťou prvej divadelnej scény. Súčasťou sú aj zdravice kolegov zo slovenských i zahraničných divadiel.

Portál - rozšírené marcové číslo

V marci vydáva SND rozšírený mesačník Portál, ktorého obsah je zameraný na históriu, ale predovšetkým na odkaz a význam erbovej inštitúcie pre súčasnú kultúru a umenie

100 prekvapení v národnom - kampaň

Každý mesiac na desiatich vybraných predstaveniach si šťastlivci nájdu obálku s odkazom, že je pre nich pripravené prekvapenie (plagáty s podpismi umelcov, prehliadka zákulisia, stretnutie s účinkujúcimi, narodeninové zdravice od umelcov, knihy a iné).

Prekvapenie v pokladnici divadla - kampaň

Diváci sa s umelcami môžu stretnúť aj netradične pri predaji vstupeniek. Raz do mesiaca bude jeden z umelcov SND v pokladniciach novej budovy predáva vstupenky.

Aké bude divadlo o 100 rokov? - súťaž

SND v septembri spustilo výtvarnú súťaž, ako si deti – žiaci 1. stupňa ZŠ predstavujú divadlo o 100 rokov. Do súťaže s uzávierkou 4. 12. 2019 sa zapojilo 62 škôl, 100 tried s vyše 250 prácami, v ktorých zachytili predstavy o divadle o ďalšiu storočnicu. SND ich vo svojich priestoroch ukáže aj verejnosti. Viac o súťaži nájdete na tomto linku.

Darovanie krvi

Pri príležitosti Svetového dňa divadla (27. marec) sa SND rozhodlo pomôcť ľuďom, pre ktorých je krv od darcu často jedinou nádejou na život. 27. marca 2020 v dopoludňajších hodinách budú mať možnosť darovať krv nielen umelci, zamestnanci SND, ale aj tí, ktorí prídu do novej budovy SND.

Zdroj: SND.sk, 100.snd.sk, operaslovakia.sk